sobota, 3 marca 2012

Zioła i przyprawy

Medycyna naturalna, zioła, leki są dostępne i obecne na wyciągniecie ręki. Niektóre przyprawy dodawane do posiłków i potraw by poprawić ich walory smakowe mogą wpływać na prace układu trawiennego.

Gdy dopadną nas zaburzenia i problemy trawienne zamiast używać tabletek, można zacząć od stosowania naturalnych preparatów.

Pieprz
Skład pieprzu różni się w zależności od jego gatunku oraz sposobu obróbki. Z ziaren pieprzu otrzymuje się pieprz biały, czarny, zielony i czerwony. Sam owoc pieprzowy zawiera piperynę odpowiedzialną za charakterystyczny pikantny smak, 7 % tłuszczu, 21 % błonnika (sprzymierzeńca w walce z dolegliwościami jelitowymi), żelazo, wapno, proteiny, magnez i inne. Pieprz sprzyja wchłanianiu witaminy B oraz beta-karotenu. Posiada również niewielkie ilości substancji kancerogennych - safroli.

Pieprz jest korzystny w przypadku zaburzeń apetytu. Należy jednak być ostrożnym i ograniczyć stosowanie pieprzu jeżeli cierpi się zaburzenia pracy jelit, wątroby czy nerek. Pieprz ponadto działa moczopędnie. Pomaga na wzdęcia.

Lubczyk
Przyprawa polecana dla osób borykających się z problemami układu moczowego. Stosowany może być również przy dolegliwościach trawiennych, wzdęciach, niestrawności. Podobnie jak pieprz, lubczyk wzmaga apetyt. Polecany przy chorobach serca, szczególnie u osób starszych.

Mięta
Chyba najczęściej używane zioło w medycynie naturalnej. Pomocna przy wzdęciach, kolce jelitowej, zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego, zaburzeniach menstruacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste i mocne napary z mięty powodują wymioty i bóle brzucha.

Szałwia
Roślina wykazująca silne działanie poprawiające perystaltykę jelit. Sprzyja produkcji soków żołądkowych, łagodzi wzdęcia i kolki jelitowe. Jest lekkim i naturalnym lekiem hamującym biegunki. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Uwaga, kobiety w ciąży powinny unikać szałwii. Spożywanie w zbyt dużych ilościach może powodować skutki uboczne.

Inne przyprawy pomagające przy zaburzeniach trawienia:

Majeranek - wzmaga produkcje soków żołądkowych,

Oregano - ma działania przeciwskurczowe, moczopędne, łagodzi wzdęcia. Pomaga przy zaburzeniach pracy układu trawiennego.

Ziele angielskie - łagodzi zaburzenia pracy układu trawiennego, łagodnie przeciwdziała biegunkom,

Koperek - polecany osobom cierpiącym na zaparcia, łagodzi kolki i wzdęcia, wpływa pozytywnie na pracę jelit.

Rumianek - stosowany przy zaburzeniach pracy jelit, szczególnie stanów zapalnych, polecany dla osób zmagających się z nieżytem żołądku.

4 komentarze:

  1. Nie tylko z szałwią trzeba uważać. Paracelsus, ojciec współczesnej farmakologii mówił: wszystko jest trucizną i nic nią nie jest - to dawka czyni truciznę. I tak samo jest z ziołami. Wiele osób uznaje je jako "lekką" czy łagodną formę leku, często wychodząc z założenia nie nie dają skutków ubocznych "bo są naturalne". Niestety, nie jest to prawda. Rośliny zawierają często dużo aktywniejsze substancje biologiczne niż ich farmakologiczne odpowiedniki, dlatego kuracje ziołowe należy przeprowadzać wyłącznie zgodnie z przepisami, przez krótki czas i najlepiej pod kontrolą fitoterapeuty lub zielarza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo dziękuję Ci za ten wpis. Rzeczywiście wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zioła również moją szkodzić.

      Usuń