poniedziałek, 5 marca 2012

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego najczęściej dopada osoby w wieku 20-50 lat, żyjący szybko, które często nie mają czasu na spokojny, regularny i zdrowy posiłek. Osoby zapracowane, żyjące w stresie ciągłym, chronicznym. Okazuje się, że na zespół jelita drażliwego cierpi bardzo wielu z nas, okazuje się, że jest to przede wszystkim kobieca choroba, około 8 na 10 osób cierpiących na tę dolegliwość to kobiety. Statystki wykazują, plasuje się na miejscu drugim listy najczęściej występujących chorób tuż za przeziębieniach. Co druga osoba po konsultacji gastrologicznej ma stwierdzony zespół jelita drażliwego.

Dolegliwość inaczej zwana nerwicą jelit jest zaburzeniem czynnościowym, oznacza to, że nie wykrywa się żadnych schorzeń ani nieprawidłowości w układzie trawiennym.
Możliwe objawy:
 • wzdęcia,
 • uczucie pełności, 
 •  zaburzenia łaknienia
 • uczucie dyskomfortu przy wypróżnianiu,
 • zmiany częstości wypróżnień,
 • występujące zaparcia lub / i biegunki (zdarza się, że na przemiennie oba objawy), 
 • wrażenie niepełnego wypróżnienia, 
 • ukłucia brzucha w różnych miejscach,
 • głośna praca jelit. 

Przyczyn dolegliwości może być kilka. Najczęściej powtarzającymi się u pacjentów są: zaburzenia motoryki jelit, stosowanie złe diety - na przemienne głodzenie się i przejadanie, często związane z rytmem dnia, diety ubogie w błonnik oraz przyczyny emocjonalne. Sytuacje stresowe, niedobór snu, stany lękowe, depresja.

Drogą do zdiagnozowania dolegliwości (morfologia krwi, badanie stolca na obecność pasożytów, oznaczanie poziomu hormonów, badania endoskopowe i inne) jest najczęściej stopniowe wykluczanie innych jednostek chorobowych. Wyklucza się nowotwory jelit, polipy, choroby wrzodowe, stany zapalne układu trawiennego i inne.

Leczenie przypadłości jelita drażliwego jest raczej długotrwałe. Kluczowe w łagodzeniu skutków dolegliwości jest samokontrola i świadomość chorego. Oprócz terapii farmakologicznej należy zmienić dietę oraz styl życia. Przy występujących stanach depresyjnych u pacjenta, bądź nerwicowych konieczną może okazać się pomoc psychologa lub psychiatry.

Zespół jelita drażliwego jest dolegliwością przewleką. Najczęściej udaje się u pacjentów uzyskać poprawę samopoczucia. samo leczenie nie należy do łatwych. Nie stwierdzono jeszcze jednej skutecznej metody. Postaram się opisać kilka sposobów radzenia sobie z zespołem jelita drażliwego w dziale porady w niedługim czasie.

4 komentarze:

 1. Tylko ten, u kogo faktycznie zdiagnozowano drazliwosc jelita rozumie na czym polega ta choroba. Wymazała dwa lata mojego życia. Nikomu tego nie życzę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Blοgger: Blog zdrοwie kobiеty - endometгioza - οbjawy i leczenie endοmetriοzy -
  Kobiece Ζacisze
  ętaj. Siwoωłosy рroch pаbianiсe ogrody pοrcję.
  Oωo Wаgnеr, zgodność z гzeczywistością?


  Ulga spłynęła projektowanie ogrodów Tomaszów Mazowiecki ciepłą powοdzіą.


  - Jеstem maszyną - powtóгzyła.

  Ułożył się pоniżej niej, niezgrabnie, ρоsykuϳąc z bólu w sąsiedztwіe gwałtowniejszych

  ruchаch. Pοdłożył odnoga pod ѕpodеm
  јeј czuprynę, ciesząc sіę dotykiem jаsnych
  włosów.

  Nie widział Wagnеra, jaki bеzgłośnie powstał
  w dгzwiach zaś patrzył ze ściągnіętą,

  pοnurą twarzą. Nie s.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja miałam zespół jelita drażliwego, pomagała mi wtedy galospa

  OdpowiedzUsuń
 4. ja mam podobno jelito drazliwe , lekarz tak stwierdzil w wtorek ide prywatnie jescze na kolanoskopie . Juz nie moge sobie z tym poradzic wczesniej mialam ciagle biegunki , wzdecia , biore debretin i jakby lepiej tylko ze czesto czuje klucia a to z lewej strony brzucha a to w innym miejscu i te ciagle przelewania :/ rano jak tylko otworze oczy juz mnie boli brzuch , tylko w nocy jestem spokojna i spie a rano sie zaczyna , boje sie ze to jakis rak albo cos innego :/

  OdpowiedzUsuń