poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Cisza przed burzą?

Długo nie pisałam, bo w sumie chciałam się trochę wyciszyć, i trochę może zapomnieć o problemach zdrowotnych.

Dzięki prawie 11-miesięcznej kuracji Visanne zapomniałam na chwilę o bólu. Po odstawieniu już na dobre tabletek czekałam na obudzenie się organizmu ok. 35 dni.

Na 2 tygodnie przed okresem miałam bardzo spotęgowany zespół napięcia przedmiesiączkowego. Bardzo bolesne i drażliwe piersi, ogólne rozdrażnienie, apatia.
Sam okres był w pierwszy 3 dniach bolesny, ale nie ze względu na endometriozę, co mnie bardzo ucieszyło. Nie czułam bólu jelit. Trochę miałam nienaturalnie wzdęty brzuch, ale jakby od żołądka i czasem biegunkę. w porównaniu do moich wcześniejszych problemów trawiennych to było nie do porównania.

Endometrioza wyciszona. Teraz trzeba zrobić wszystko, by jej ponownie nie budzić. Po weekendzie majowym dzwonie do mojego lekarza i zastanawiamy się co dalej. Lekarz chce operacyjnie zająć się moimi jajnikami. Na ostatnim badaniu USG lekarz stwierdził na obrazie zespół jajników policystycznych.
Dosyć mnie to zaskoczyło, ponieważ miałam USG dość często robione i żaden lekarz tego wcześniej nie opisał i nie wspomniał. Trochę mnie to nurtowało, więc nawet zajrzałam do moich badań z teczki:

badanie 2010-maj 
Cytuj:
(...)prawy jajnik o wym. 30 x 15 mm, lewy o wym. 32 x 16 mm oba jajniki z drobnymi pęcherzykami. W rzucie przydadków zmian patologicznych nie stwierdza się. Zat. Douglasa bez płynu

badanie 2010-wrzesień 
Cytuj:
lekarz pisał ręcznie i skrótowo, mało potrafię odczytać...
(...) Przydatki obustronnie bez zmian, zatoka Douglasa bez wolnego płynu.

badanie 2012-marzec
Cytuj:
(...)Jajnik prawy o wym. 30 x 19 mm z drobnymi pęcherzykami, jajnik lewy o wym. 33 x 23 mm z drobnymi pęcherzykami. Jajniki nieruchome w trakcie badania sugerujące istnienie zrostów w miednicy mniejszej. Zat. D. bez wolnego płynu.

badanie 2012-sierpień
Cytuj:
(...) Prawy jajnik 24 x 20 mm, lewy 26 x 21 mm, oba z drobnymi pęcherzykami o średnicach do 8 mm. W Zat. D niewielka ilość wolnego płynu (...)

opis laparoskopii 2012-kwiecień
Cytuj:
(...) jajowody obustronnie o prawidłowym przebiegu, zakończone strzępkami. Jajniki obustronnie makroskopowo niezmienione. Stwierdzono liczne ogniska endometrialne - w zat. Douglasa (...)

badanie 2013-marzec
Cytuj:
(...) Jajnik prawy o wym. 36 x 19 mm, lewy jajnik o wym. 29 x 15 mm. Jajniki policystyczne obudtronnie. W rzucie przydatków zmian guzowatych litych i torbielowatych nie uwidoczniono. Zat D wolna od płynu.

Trochę jestem zagubiona i nie wiem co myśleć o tych jajnikach. Czy jest to możliwe by wcześniej lekarze tego nie zauważyli, lub lekarz który robił mi USG źle zinterpretował obraz?
Eh dużo wątpliwości i jeszcze trochę czasu by wszystko się wyjaśniło. 
A słońca majowego niestety nie ma. Ale słońce nosi się w sobie. 

11 komentarzy:

 1. Nie mam żadnej wiedzy na temat jajników policystycznych, ale wydaje mi się - tak z laickiego punktu widzenia, że trudno byłoby nie zauważyć, że jest coś z nimi nie tak przy tak częstych badaniach, a nawet laparo.
  Mam nadzieję, że dojdziecie z lekarzem do dobrych wniosków, czego wynikiem będzie ukierunkowane leczenie ;)
  Cieszę się, że @ po Visanne Cię nie przeczołgała ;) Oby każda następna była jeszcze lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że u Ciebie lepiej. Oby to nie była cisza przed burzą. Nie wiem nic o jajnikach policystycznych niestety :( U mnie endo w powłokach. Po trzeciej operacji jestem i jak na razie jest lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.Mam pytanie.jak stwierdzono u ciebie endo w powlokach?jestem po laparotomi i jak narazie jest nie dozniesienia

   Usuń
 3. kolezanka na to choruje, urodzila niedawno dzieciatko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za ten wpis, rodzi się nadzieja...

   Usuń
 4. Witaj mam na imię Iwona od niedawna wchodzę na Twój blog
  mam nadzieje że szybko wrócisz do zdrowia i do pisania.
  Mam małe pytanie czy przy braniu leku visanne robi się między opakowaniami przerwę ? Nie mogę takich informacji doszukać się w internecie.
  Za odp. z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witaj, przy braniu Visanne nie robi się żadnych przerw!! bierze się tabletki non stop przez okres jaki zaleci lekarz, ja brałam najpierw przez 7 miesięcy potem przez kolejne 4. moja przerwa była spowodowana zmianą lekarza.

   Dziękuję za miłe słowa i na pewno się zmobilizuje, by usiąść i w spokoju myśli napisać co u mnie.
   Pozdrawiam Iwonko jak masz jakieś pytania jeszcze zawsze pisz.

   Usuń
 5. Jajniki z pęcherzykami, tak jak masz w opisie innych lekarzy to właśnie jajniki o budowie policystycznej. Są to drobne pęcherzyki obwodowo ułożone w jajniku. Lepiej brzmi niż policystyczne. Mam to samo, dowiedziałam się nie dawno:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jakie masz zalecane leczenie!? mnie lekarz powiedział, że zajmiemy się jajnikami jak zacznę starać się o dziecko, a póki co, nic się z tym nie robi.

   Usuń
 6. Problem z PCO jest taki, że to co pomaga na PCO pogarsza endometriozę. Przy zmniejszaniu skutków PCO kiedy starasz się o dziecko stymulują Ci jajniki, aby zmusić je do wyprodukowania jednego dominującego pęcherzyka. Równocześnie często przy stymulacji postaje się jeszcze estrogeny, ponieważ stymulacji często towarzyszy za mały przyrost endometrium. A jak wiesz - więcej estrogenów to większa pożywka dla endometriozy.

  A teraz na pocieszenie - mam zdiagnozowane i PCO i endometriozę w zatoce douglasa i mimo to udało mi się zajść w ciążę :) Niestety ciąża nie wyleczyła endometriozy tylko ją wyciszyła - po prawie 2 latach bez miesiączki ponownie wróciła (w tym samym miejscu):(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wreszcie usłyszałam to, czego mi lekarz nie chciał mówić, by mnie nie martwić. Tak podejrzewałam, że właśnie jest. Lekarz przed laparoskopią nabrał wody w usta. stwierdził, by jajnikami się nie przejmować, zajmiemy się nimi jak będą starania o dziecko. Temat zamknął trochę ignorując moje obawy i pytania.

   Cholera...

   Jeżeli chodzi o powrót, to ja jestem 1,5 miesiąca po laparoskopii, a ja już czuje, że znów się buduje. Wizyta u lekarza dopiero 8 sierpnia, dopiero 8 sierpnia dostanę receptę albo na Visanne albo na coś innego. Trochę późno.

   Mimo wszystko dałaś mi promyczek nadziei, że szansa jest. Realna. Jakbyś mogła do mnie napisać na maila, to byłabym wdzięczna. Mam parę pytań.


   Usuń