niedziela, 4 marca 2012

Zaparcia

Jednym z najczęstszych problemów układu trawiennego są zaparcia dotykające coraz więcej osób, szczególnie kobiet, kobiet w zaawansowanej ciąży. Zwykle podatność na zaparcia zwiększa się z wiekiem, ale nie jest to regułą. Przyjmuje się, że problemy z zaparciami pojawiają się, gdy stolec oddawany jest rzadko, a odczuwalny jest przy tym dyskomfort, nierzadko ból. Najpowszechniejszym powodem powstawania zaparć jest zła dieta, stresujący tryb życia, oraz brak aktywności fizycznej.

Osoby dorosłe nie mające problemów trawiennych powinny wypróżniać się raz dziennie. Przez zaparcie rozumiemy zaburzenia, spowolnienia, utrudnienia przy defekacji połączony z bólem, wzmożonym wysiłkiem. Charakterystyczne dla zaparć jest brak uczucia pełnego opróżnienia jelit. Innymi objawami mogą być mdłości, zaburzenia bądź utrata łaknienia, wzdęcia. Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie. Bywa że osoba cierpiąca na zaparcia ma tylko kilka z nich.

Rozpoznane a nieleczone zaparcia mogą prowadzić do zachwiania odruchu parcia, co prowadzi do długotrwałych zalegań treści pokarmowych w jelitach i możliwych stanach zapalnych w jelitach.
Zdiagnozowanie zaparcia to tylko początek drogi, podłoże powstawania zaparć jest kluczowe by zacząć właściwe leczenie. Są przypadki, gdzie wystarczy zmienić dietę, częstość i jakoś spożywania posiłków. Są przypadki gdzie to nie wystarcza i należy poszukać problemu głębiej, wtedy polecam wizytę u lekarza internisty, poradni gastrologicznej. Częstym nieprawidłowym radzeniem sobie z zaparciami jest stosowanie dostępnych bez recepty na rynku preparatów przeczyszczających. Stosowanie herbatek ziołowych, tabletek wspomagających bez opieki lekarskiej często powodują pogorszenie stanu i rozleniwianie jelit. Po odstawieniu preparatów jelita pracują gorzej niż przed ich stosowaniem. Środki takie nie stanowią rozwiązania problemu. Powinny być stosowane jako pomoc doraźna.  Odradzam leczenie się na własną rękę, bądź powrót do złych nawyków żywieniowych gdy tylko problem zostanie rozwiązany. W dziale porady zamieszczam wiele porad jak sobie radzić z zaparciami. Oprócz środków farmakologicznych zaleca się preparaty naturalne, ćwiczenia, oraz diety.

1 komentarz:

  1. Na szczęście zaparcia dopadają mnie od czasu do czasu, zresztą jak prawdopodobnie większość osób. Siedzący tryb życia nie sprzyja prawidłowej pracy jelit. Wtedy ratuję się Dulcobisem, który zawiera bisacodyl. Biorę tabletkę na noc a rano problem znika.

    OdpowiedzUsuń